RAINMAN
Integrated Heavy Rain Risk Management
(integrované řízení rizik přívalových srážek)
Cílem projektu je vytvoření a ověření metodického postupu, který vede ke zvýšení ochrany území proti bleskovým povodním způsobených přívalovými srážkami. Problematika bleskových povodní spočívá v jejich lokální nahodilosti, kdy je postiženo území v daleko menším měřítku než při "standardních" povodňových událostech. Nicméně škody na majetku a ohrožení zdraví a životů obyvatelstva jsou naprosto srovnatelné a mnohdy i vyšší než v průběhu "standardních" povodňových událostí. Hrozba bleskových povodní spočívá v mnoha aspektech, a to především v obtížnosti jejich předpovědi, kdy je obtížné určit jak místo dopadu, tak i intenzitu přívalové srážky. Další problém spojený s bleskovými povodněmi spočívá v tom, že ohrožení obyvatelstva nemusí nutně přijít z vlastního vodního toku v postiženém povodí, ale z míst, kde dochází k soustředění povrchového odtoku.
Prevence ochrany před bleskovými povodněmi nespočívá pouze v technických zásazích na vodním toku např. formou zvýšení kapacity koryta nebo jiných technických opatření, ale rovněž, a to především, ve vytipování míst, kde může dojít k soustředěnému povrchovému odtoku.
První fáze řešení spočívala ve výběru těchto lokalit na základě historických zkušeností,
rekognoskace terénu nebo prostřednictvím modelových nástrojů. Z těchto území pak byly vytipovány pilotní lokality ležící v různých přírodních podmínkách a s různým využitím území. Na základě dat z těchto území proběhne první fáze přípravy metodiky ochrany území před bleskovými povodněmi.
Ve druhé fázi projektu byla tato metodika ověřena na pilotních lokalitách.
Aktuálně
Cíle, které si projekt RAINMAN na jeho počátku kladl, jsou splněny! Veškeré projektové výstupy je možné nalézt v „Sadě nástrojů projektu RAINMAN“ (TOOLBOX) na stránkách projektu https://rainman-toolbox.eu/ . Výstupy vytvořené Jihočeským krajem je také možné získat na odkazech uvedených níže v sekci „ke stažení“.
Projektoví partneři
- S)ächsisches Landesamt für Umwelt, Landwirtschaft und Geologie (vedoucí partner – Německo)
- Sächsisches Staatsministerium des Innern (Německo)
- Umweltbundesamt GmbH (Rakousko)
- Amt der Steiermärkischen Landesregierung (Rakousko)
- Výzkumný ústav vodohospodářský T. G. Masaryka. v.v.i. (Česká republika)
- Jihočeský kraj (Česká republika)
- Hrvatske Vode (Chorvatsko)
- Közép-Tiszavidéki Vízügyi Igazgatóság (Maďarsko)
- Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej – Państwowy Instytut Badawczy (Polsko)
- Leibniz-Institut für ökologische Raumentwicklung (Německo)
Cíle projektu
- vývoj metody a nástrojů pro vyhodnocení a zmapování rizik přívalových srážek
- vývoj nástrojů pro včasné varování před přívalovými srážkami
- souhrn doporučujících opatření ke snížení dopadů škod způsobených přívalovými srážkami a jejich následná implementace
Cílové skupiny
- obce, města (využití výsledků projektu pro jejich rozvojové dokumenty)
- projektanti vykonávající územně plánovací činnost (výsledky budou využity při zpracování územně plánovací dokumentace, územních studií a dalších souvisejících dokumentacích)
Ke stažení