Územní studie krajiny Jihočeského kraje

NÁVRHOVÁ ČÁST

Územní studie vymezuje vlastní krajiny (krajinné oblasti) pro celé správní území Jihočeského kraje s ohledem na jejich rozdílnost a specifika ve smyslu Sdělení Ministerstva zahraničních věcí o sjednání Evropské úmluvy o krajině č. 12/2017 Sb. m. s. Vymezení je provedeno na základě analýzy při zohlednění veškerých zájmů v krajině a stanovení jejich cílových kvalit včetně podmínek pro jejich zachování nebo dosažení. Územní studie posuzuje stav krajiny Jihočeského kraje (minulý, současný, budoucí) s cílem vymezit její hodnoty a potenciály, identifikovat problémy a limity jejího využívání. 

Návrh na vymezení vlastních krajin zahrnuje i participaci obyvatel a vychází ze zjištění vnímání krajiny obyvateli území a jejich požadavků na krajinu (dotazníkové šetření). Vymezení krajinných jednotek je provedeno pomocí kombinace typologického a individuálního členěníVýchozím členěním je hledisko typologické (krajinné typy), provedené detailně na úrovni mapového měřítka 1: 25 000, které je následně využito pro vymezení jednotek individuálních (krajinné oblasti). Podrobnost výsledného zpracování všech částí územní studie je dána rozsahem řešeného území (celé správní území Jihočeského kraje) a předpokládaným využitím studie jako podkladu pro aktualizaci „Zásad územního rozvoje Jihočeského kraje“. 

Hlavním úkolem územní studie je stanovení územních podmínek pro zachování nebo dosažení cílových kvalit krajiny. Tyto podmínky jsou jednak definovány pomocí zásad pro ochranu, správu a plánování určených pro každý krajinný typ a zároveň podmínkami pro zachování nebo dosažení cílových kvalit krajiny určených v rámci každé jednotlivé individuální krajinné oblasti. 

 

 

Územní studie krajiny Jihočeského kraje - návrhová část